Harmonie se sebou a s přírodou

Sestava harmonizuje nejen vnitřně naše tělo, ale navazuje spojení s přírodou. Uvědomíme si, že jsme její součástí. Sestava povzbuzuje celý nervový systém, prokrvuje pánev, uvolňuje šíji a svaly kolem páteře. Je posilující, oživující, osvěžující, povzbuzující, vzpružující a obnovující. V každé poloze setrvejte po několik nádechů a výdechů.

  1. Stoj, chodidla mírně od sebe, rovnoběžně. Vnímejte kontakt chodidel se zemí – uzemněte se. Doširoka upažte, abyste mohli obsáhnout energie celého vesmíru. Pomalu přejděte do předpažení, spojte dlaně před hrudní kostí a vnímejte tlukot svého srdce. Uvědomte si celé tělo.
  2. Vzpažte, vytáhněte se z pasu, z kyčlí. Pozdravte Slunce. Zvedněte ramena nahoru, potom je nechte klesnout dolů, lokty směřujte k tělu a uvědomte si aktivaci mezilopatkového svalu.
  3. Znovu vzpažte a znovu pozdravte Slunce. Zpevněte zadeček, břicho, celou oblast pánve. Zakloňte se tak, jak je Vám příjemné.
  4. Vzpřim, přejděte pomalu do hlubokého předklonu – obratel po obratli, ruce položte na zem vedle chodidel (pokud ruce nedosáhnou na zem, pokrčte mírně kolena). Pozdravte Zemi. Uvědomte si protažení zad a zadní strany nohou. Zhluboka dýchejte.
  5. Upažte, přejděte do rovného předklonu, představte si, že objímáte Slunce. Obratel po obratli se narovnejte a velkým obloukem vzpažte.
  6. Uvědomte si svoji pozici v prostoru a spojte nad hlavou prsty rukou, vytáhněte se za rukama až z pasu. Pozdravte Nebe. Zhluboka dýchejte a uvědomte si, jak dech proudí do hrudního koše.
  7. Vysuňte boky doleva, ukloňte se doprava a představte si půlměsíc. Pozdravte Měsíc. Ruce zůstanou spojeny nad hlavou. Povzbuzujete pánevní orgány, třísla, lymfatický systém a dráhu žlučníku. Dýchejte zhluboka. Vraťte se pomalu zpátky a totéž opakujte doprava.
  8. Ruce zůstanou spojeny nad hlavou. Vytáhněte se z pánve, otočte se na jednu stranu a podívejte se dozadu. Vnímejte bohatost světa a obrovské možnosti života. Ruce držte ve vzpažení, ramena spuštěná dolů, podpaží otevřená. Uvědomte si, že jste součástí celého Vesmíru. Cvik zlepšuje lymfatické zásobení prsou, zpevňuje je a posiluje imunitní systém. Vraťte se pomalu zpět. Otočte se a podívejte se na druhou stranu. Zhluboka dýchejte. Vraťte se zpět. Ruce upažením připažte.
  9. Znovu spojte dlaně před hrudní kostí a vnímejte tlukot srdce. Uvědomte si harmonii v sobě, uvědomte si spojení mezi člověkem a přírodou, mezi člověkem a univerzem. Uvědomte si, že jste součástí přírody a jste s ní v harmonii.

Setrvejte několik nádechů a výdechů a vnímejte doznívání pohybů.

Sestavu opakujte aspoň 3x. V bodě 5 si představte postupně, že objímáte Měsíc v úplňku a při třetím opakování Zeměkouli. Cvičení je vhodné provádět nejméně 20 minut. Během této doby přepne nervový systém do stavu uvolnění, mozková aktivita se nastaví na klidnější alfa vlny a budete vnímat své souznění a harmonii s přírodou.

 

 Zpět


Život v harmonii

V harmonii sám se sebou, přírodou, s celým Vesmírem.