Zdravotní cvičení  - Prsty na ruce, dlaň

Dlaň ruky tvoří pět malých, dlouhých kostí záprstních (metakarpálních). Každá metakarpální kost je v řadě s jednotlivým článkem, který tvoří prst. Druhý až pátý prst je tvořen třemi články, první prst (palec) je tvořen dvěma články. Svaly vycházející z loketního kloubu sestupují až na ruku, kde končí tenkými šlachami v oblasti zápěstí, nebo až na článcích prstů. Tyto svaly – ohybače zápěstí a prstů směřují do dlaně a natahovače zápěstí a prstů se přetáčejí na hřbetní stranu ruky. Dále na dlaňové straně ruky jsou drobné svaly, které ovládají jemné pohyby palce a ostatních prstů.

Nejčastější problémy spojené s prsty na rukou bývají způsobeny artrózou. Artróza drobných kloubů rukou je zánětlivé nebo degenerativní onemocnění, které poškozuje klouby, často zasahuje kloubní chrupavky prstů. Počáteční příznaky se projevují jako ztuhlost, otok kloubů, hrbolky na postižených kloubech, špatným uchopením předmětů, zhoršenou hmatovou orientací. Nejlepší prevencí i způsobem, jak ztuhlé klouby rozhýbat, je cvičení.

Dlaň představuje mikrosystém celého těla, tzn. že na dlani můžeme ovlivňovat masáží určitých bodů stav našich orgánů nebo pohybového systému. Tyto metody jsou popsány v reflexní terapii, Sujoku, akupunktuře aj. Vhodnou masáží pro povzbuzení celého těla a jeho orgánů je mačkání tenisových míčků nebo masážních míčků s výstupky, příp. přebírání dvou vlašských ořechů nebo kaštanů v dlani a mezi prsty.

Procvičování prstů můžeme provádět v jakékoliv pohodlné poloze, nejlépe v sedě.

Popis cviků: Před  cvičením protřete dlaně o sebe až do zahřátí.

 1. Ruce položte volně do klína nebo je opřete o stůl. Tlačte proti sobě palec s ukazováčkem pravé ruky. Po chvíli napětí prsty povolte. Následně tlačte proti sobě palec a další prst pravé ruky, tj. palec a prostředníček, palec a prsteníček, palec a malíček. Po chvíli napětí vždy prsty povolte. Opakujte 5x pravou rukou, potom 5x levou rukou a nakonec 5x oběma rukama najednou.
 2. Ruce položte volně do klína nebo je opřete o stůl. Oba palce vložte do otevřených dlaní. Ukazováčky položte přes palce a pevně je držte. Potom položte přes palce oba prostředníčky a prsteníčky a nakonec oba malíčky. Ohnuté prsty zformujte v pěst a krátce stiskněte. Potom ve stejném pořadí prsty postupně uvolňujte a roztáhněte všechny do maximálního protažení
 3. Ruce položte volně do klína nebo je opřete o stůl. Proveďte kroužení palcem pravé ruky napřed na jednu stranu, potom na druhou stranu. Potom palec přitahujte k dlani a odtahujte co nejdále od dlaně. Pokračujte přitahováním jednotlivých prstů k dlani a odtahováním od dlaně. Totéž proveďte prsty levé ruky.
 4. Předpažte, dlaně zvedněte dopředu (směrem do prostoru před vámi). Z prstů vytvořte tygří drápy a chvíli držte v napětí. Protáhněte prsty a roztáhněte je co nejvíce od sebe. Nakonec sevřete prsty v pěst, palce dovnitř. Posloupnost cviků opakujte za sebou a po zvládnutí koordinace prstů zrychlujte. Zpočátku opakujte sérii cviků 5x, později 10x.
 5. Spojte dlaně a prsty k sobě před hrudníkem jako k modlitbě. Zápěstí obou rukou přitlačte k sobě a propnuté prsty tlačte co nejvíce od sebe jako vějíře, horní část dlaní co nejvíce oddalujte od sebe. Po chvíli napětí povolte a vraťte dlaně zpět k sobě. Opakujte aspoň 5x. Potom zpevněte prsty, opřete o sebe poslední články všech pěti prstů a oddalujte od sebe zápěstí tak, že prsty tvoří stříšku. Tlačte prsty proti sobě silou, chvíli setrvejte v napětí, povolte a vraťte dlaně k sobě. Opakujte aspoň 5x. Povolte a protřepejte prsty.
 6. Na závěr pozice z jógy, která stimuluje nervový systém a mozek. Působí proti nespavosti a zlepšuje paměť. Při poruchách spánku je možno toto cvičení provádět i vleže před usnutím.

 7. Ruce položte na stehna, rozevřete dlaně. Spojte palec s ukazováčkem tak, že palec položte na nehet ukazováčku, čímž vznikne kruh. Ostatní prsty držte napnuté. Zavřete oči, klidně dýchejte a vydržte v pozici nejlépe 15 min. denně.

Použitá literatura:

 1. E.N.Marieb, J. Mallat: Anatomie lidského těla
 2. S. Riethová: Léčivá síla jógy
 3. J. Kombercová, M. Svobodová: Autorehabilitační sestava
 4. K. Sheehyová: Léčba pohybem

 Zpět


Život v harmonii

V harmonii sám se sebou, přírodou, s celým Vesmírem.