Spojování chodidel a dlaní

Gesto spojení dlaní před hrudníkem (v oblasti srdeční čakry) se nazývá NAMASTE. Vychází ze sanskrtu, od slova Namaha, které znamená uklonit se, poklonit se ve významu vyjádření úcty. Je společné pro lidi všech vyznání, je přirozeným projevem lidského těla a představuje uznání jedné duše duši druhé. Toto krásné a hluboké gesto pomáhá uvědomit si, že jsme všichni vzájemně propojeni a že jsme součástí jedné jediné prapodstaty vycházející z hloubi našeho srdce, ze středu našeho bytí.

Význam spojování chodidel a dlaní:

 • koordinuje funkci svalů, cév a nervů pravé a levé poloviny těla a vnitřních orgánů v oblasti třísel, břicha a beder,
 • zlepšuje činnost bránice, která významným způsobem podporuje dýchání,
 • přináší rovnováhu mezi parasympatickým (je více aktivní, když je naše tělo v klidu) a sympatickým (je více aktivní, když jsme v nebezpečí nebo ve stresu; je odpovědný za odpověď ´"útok, únik nebo úlek") oddílem nervového systému,
 • nastoluje rovnováhu společných tekutin v organismu,
 • společné tekutiny (krev, lymfa...) se neutralizují a ustalují,
 • obnovuje rovnováhu mezi kyselinami a zásadami v organismu => vhodné před každým jídlem podržet spojené dlaně před hrudníkem 1-2 min.

Popis cviků:

ZP: Leh na zádech, pod krk dejte válec nebo polštář. Spojte dlaně a ruce položte uprostřed hrudníku tak, že dlaně jsou kolmo k tělu, prsty směřují ke stropu. Spojte chodidla, kolena dejte od sebe.

 1. Tlačte na sebe bříška prstů obou rukou (10x).
 2. Nejprve na sebe tlačte bříška a pak dlaně obou rukou (10x).
 3. Tiskněte obě spojené dlaně (10x).
 4. Vzpažte spojené ruce a pomalu jimi přejeďte nad obličejem až k pasu, jako byste rozkrajovali tělo na půl. Prsty přitom stále směřují k hlavě a cítíme protažení zápěstí (10x).
 5. Roztáhněte prsty obou rukou směrem k chodidlům a pohybujte jimi od třísel k pupku (10x).
 6. Vzpažte ruce se spojenými dlaněmi a mávejte jimi nad tělem, jako byste roztínali vzduch sekyrou (10x).
 7. Předpažte spojené dlaně a vytahujte ruce co nejvíce ke stropu a pusťte zpět, prsty směřují ke stropu, pohyb vychází z ramen (10x).
 8. Ruce se sepjatými dlaněmi držte nad solární pletení a pohybujte spojenými chodidly dopředu a dozadu (přibližně na délku chodidla). Přitom se snažte držet chodidla i dlaně stále spojené (10x).
 9. Pohybujte současně spojenými dlaněmi a chodidly dopředu a dozadu, jako byste se snažili roztáhnout obratle (10 - 60x).
 10. Zavřete oči a zůstaňte ležet v ZP po dobu 10-15 minut.

 

Použitá literatura:

 1. Kacudzo Niši: Systém zdraví
 2. http://www.gajatri.net/cojeco/namaste.html

Zpět


Život v harmonii

V harmonii sám se sebou, přírodou, s celým Vesmírem.